Automatyka budynkowa

systemy Automatyki budynkowej Z ETS

Automatyka budynkowa to zaawansowane sterowanie, monitorowanie oraz optymalizacja funkcji w budynkach, takich jak oświetlenie, ogrzewanie, zacienianie oraz innych urządzeń technicznych. Priorytetem jest zapewnienie wygody, bezpieczeństwa oraz oszczędności energetycznej, niezależnie od tego, czy mówimy o biurach, hotelach, restauracjach, czy innych obiektach komercyjnych i przemysłowych. Pojęcie „smart building” odnosi się do inteligentnych rozwiązań stosowanych w budynkach niemieszkalnych, a termin „smart home” jest używany w odniesieniu do inteligentnych rozwiązań zastosowanych w prywatnych domach i mieszkaniach.

Efektywność energetyczna

Sektor budowlany odpowiada za 36% emisji gazów cieplarnianych i 40% zużycia energii w Unii Europejskiej. Dzięki wprowadzeniu systemów automatyki budynkowej w obiektach komercyjnych i przemysłowych można osiągnąć oszczędności energii sięgające nawet 50%, w ramach inteligentnego zarządzania zużyciem energii, dostosowanemu do potrzeb i wymagań.

Ile energii oszczędza automatyka budynkowa?

Automatyka budynkowa jest nazywana technologią o charakterze przekrojowym, ponieważ integruje różne systemy i instalacje w inteligentnym budynku lub domu, co umożliwia automatyzację na różnych poziomach. Na przykład, budynek komercyjny o wysokim poziomie automatyzacji (klasa A) zużywa o około 30% mniej energii cieplnej i 13% mniej energii elektrycznej niż budynek o niskim poziomie automatyzacji (klasa C). Według norm DIN V 18599-11 i EN 15232, zastosowanie automatyki budynkowej może przynieść znaczne oszczędności energii. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Biberach, wskazujące na potencjalne oszczędności energii wynoszące aż 49%.

Dlaczego warto wybrać automatykę budynkową?

Bezpieczeństwo

dla ludzi i mienia użytkujących zautoatyzowany obiekt.

Efektywność

budynku, oszczędność zasobów
i zmniejszenie kosztów eksploatacji.

Komfort

dla korzystających, dzięki zautomatyzowanym procesom codziennego użytkowania obiektu.

zakres podstawowych działań:

  • Opomiarowanie zużycia energii
  • Zarządzanie instalacją ogrzewania
  • Zarządzanie instalacją oświetlenia
  • Zarzadzanie instalacją wentylacji i klimatyzacji
  • Automatyzacja procesów technologicznych
  • Integracja w/w systemami w sposób zapewniający zużycie aktualnie najtańszego medium energetycznego

Naszym Partnerem jest firma LOXONE, dostawca wysokiej jakości rozwiązań w zakresie systemów automatyki budynkowej oraz systemów SMART HOME.

Miniserver

Inteligentne narzędzie do automatyzacji obiektów docelowych.

Audioserver

Najbardziej elastyczne rozwiązanie audio dla każdego budynku.